Načítání…

Proč člověk kýchá?

  • Domů
  • Proč člověk kýchá?
Proč člověk kýchá?

Kýchání: Odhalení tajemství

Jsem si jistá, že se každý z nás někdy v životě ptal, proč vlastně kýcháme. Dokonce jsem si jistá, že se to Hynek ptal jen minulý týden. Proč náš tělo touží vyhoštit vzduch tak prudce, že se tím může rozhoupat celý náš život? Prozkoumáme to dnes a já vám slibuji, že až dokončíme naši cestu ve světě kýchání, budete nahlížet na tuto zdánlivě malou činnost trochu jinak.

Konečný úvod do kýchání

Kýchání je fascinující, přestože je to něco, co děláme téměř denně, málokdo opravdu chápe, co se při tom děje. Kýchání je vlastně obranný mechanismus našeho těla, který nám pomáhá zbavit se cizích částic a mikroorganismů, které by mohly dráždit naše hrdlo a nos. Je to skutečný divadelní výkon našeho těla.

Fáze kýchání mají velmi přesný postup - prokrvujeme sliznici, zvyšujeme produkci hlenů a nakonec s velmi silným výdechem vše vymetáme ven. Je to náš vlastní malý domácí úklid - bez potřeby mopu nebo vysavače! Myslím, že Hynek by byl nadšený, kdyby mu naše těla takhle pomohla s úklidem domova.

Nevídané příčiny: Jak nás okolí navede ke kýchání

Jsou místa a situace, které spouští u nás kýchání častěji. Například světlo. Jste někdy kýchli, když jste se dívali do světla? Tato reakce se nazývá fotickej reflex a je docela běžná. Hynek je jedním z těch lidí, kteří tímto trpí. Kdykoliv projde kolem našich rolet, musí se rychle podívat pryč, jinak se rozhouče kýchat. A kdo ví, co by se stalo, kdyby kýchal u okna - možná by nám tím rozbil i fajnové české sklo!

Jaké jsou důležité dráždidla vedoucí ke kýchání? Nosní dutina je velmi citlivá na všechny dráždivé látky, a tak by to mohlo být cokoliv. Od prachu přes peří až po kouř - naše tělo je nadržené na jakoukoliv cizí částici, která se pokusí proniknout do naší pevnosti.

Zajímavosti ohledně rychlosti kýchání

Rychlost, jakou vyhodíme vzduch při kýchání, je fascinující. Podle některých studií dosahuje rychlost až 160 km/h. Musím říct, že když jsem se to dozvěděla poprvé, byla jsem naprosto ohromena. Představte si, že bychom tuhle rychlost mohli využít například při cestování. Byli bychom doma dříve, než by Hynek stihl říct: "Bohdano, vzal jsi si klíče?"

Takže i když je kýchání považováno za něco nepříjemného, může být i fascinující. Jaká síla kýchnutí, jak v hluboké souhře je naše tělo při tomto procesu. I když je to jen malá a nevýznamná část našeho života, tuším, že bez ní by se nalézalo mnoho mikrobů v našem těle, o kterých bychom raději nevěděli.

Náš pohled: Proč kýchání není hanba

Kýchání je někdy vnímáno jako něco hanlivého. Krýt si ústa před hanebným výbuchem. Ale proč? Jedná se přeci o něco tak přirozeného, jako je dýchání. Hynek mi někdy říká: "Bohdano, proč tak kýcháš?" Ale já se ho vždy zeptám: "Hynečku, proč tak dýcháš?" Musíme si uvědomit, že každý má vlastní styl kýchání a měli bychom to respektovat. Jste kýchalem tichým jako šeptání nebo hlasitým jako výbuch? Nezalekněte se svého vlastního kýchání. Přijměte ho a naučte se ho ovládat.

Na závěr bych chtěla poznamenat, že jsem vám chtěla vykreslit, jak je kýchání skvělé a jak bychom se měli přestat stydět za něco tak přirozeného. Kýchání je skvělý obranný mechanismus našeho těla a je třeba si ho vážit. Myslím, že po dnešním článku se Hynek a vy budete kýchat s radostí a hrdostí. A nezapomeňte, pokud někdo řekne: "Na zdraví", odpovězte: "Už mám, díky kýchání."

Napsat komentář