Načítání…

Kdy skonci alergie na pyl?

  • Domů
  • Kdy skonci alergie na pyl?
Kdy skonci alergie na pyl?

Začátek a konec alergické sezóny

Hynek mi vždycky říká, že jako první příznak jara vnímá nejen rozkvétající stromy a květiny, ale i mé kýchání. Ne, nejsme alergička na jaro samo o sobě, ale na pyl, který to přináší. Sezóna alergie na pyl se obecně začíná v České republice již koncem února nebo začátkem března a může trvat až do září. Přesné datum konce sezóny je ale velmi těžko určitelné jelikož závisí na mnoha faktorech, včetně počasí. Mrazivé noci a déšť mohou omezit množství pylu v ovzduší, zatímco teplý, suchý a větrný den ho pomůže rozšířit.

Alergie na pyl: Co to vlastně je?

Alergie na pyl je reakce imunitního systému na pyl rostlin, zejména stromů, keřů, trávy a plevelů. Když jsou tyto alergeny vdechnuty do nosu alergické osoby, může se rozvinout řada nepříjemných příznaků, jako je kýchání, zarudlé a svědící oči, ucpaný nebo tekoucí nos a i další. Ačkoliv může být těžké, a opravdu to je těžké, zvlášť když máte strom přímo před oknem, je důležité vyhnout se vystavení pylu, pokud je to možné. Hynek, například, dobře ví, že když jdu se psem na procházku v době, kdy jsou stromy v plném květu, jsem potom celý den mimo provoz.

Prevence je lepší než léčba

Když jde o alergie, prevence je rozhodně lepší než léčba. A to je skutečně základní pravidlo, kterého bychom se všichni měli držet. Představte si, že jste zase dítě a hrajete si na schovávačku. Jen tentokrát se schováváte před pylem. Zavírat okna a dveře během dne, pravidelně měnit a prát oblečení po návratu z venku, nebo dokonce sprchovat se než jdeme spát, to všechno může značně omezit množství pylu, kterému jsme vystaveni. A věřte mi, vystavení alergenům nedělá z života alergické osoby žádnou legraci.

Léčba a jak se s ní vyrovnávat

Hynek mi jednou položil otázku: "Bohdano, jak se můžeš tak dlouho vyhýbat jarnímu květu?". To je pravda, není to vždy možné. I přes všechny naše snahy nás pyl překvapí a my skončíme s kýchat, rýmat a slzením očí. V takových případech je naštěstí k dispozici řada léků a léčebných metod, které mohou značně zmírnit příznaky alergie na pyl. Histaminové blokátory, kortikosteroidy, dekongestanty, imunoterapie, to vše je možné řešení. Jednou jsem byla na takové imunoterapii a musím říct, že to zlepšilo kvalitu mého života až o 100%.

Je možné úplně vymýtit alergii na pyl?

Bohužel, odpověď na tuto otázku je zatím "ne". Ačkoliv lékaři a vědci již dosáhli velkých pokroků v léčbě alergií, zatím ještě není možné úplně vyléčit alergii na pyl. Můžeme ale výrazně zmírnit příznaky a zvýšit kvalitu našeho života. Hynek mi jednou půl žertem řekl, že by si přál, abych mohla jen tak chodit ven v jarních měsících bez obav, stejně jako on. A já si taky to samé přeji samozřejmě.

Něco navíc: Alergie na pyl a těhotenství

Jak jsem zjistila při svém prvním těhotenství, může být alergie na pyl v těhotenství trochu komplikovanější. Je velmi důležité konzultovat jakékoliv léky na alergii s lékařem, abyste se ujistili, že jsou bezpečné pro vás i pro váš zdravý vývoj dítěte. Hynek mi byl v těchto měsících obrovskou oporou, dbal na to, aby se u nás doma nacházelo co nejméně potenciálních alergenů a vždy mi pomohl při jakýchkoli příznacích alergie. Proto doufám, že tento článek pomůže nejen zápasícím matkám-těhotným alergičkám.

Napsat komentář