Načítání…

Jaké léky na alergii?

  • Domů
  • Jaké léky na alergii?
Jaké léky na alergii?

Základy alergické reakce

Chtěla bych se dnes podělit o moje zkušenosti s alergií. Cítím, že je důležité pochopit, jak funguje naše tělo, a to zejména v souvislosti s alergickými reakcemi. Proto začnu tím, že vysvětlím, co je to alergie. Alergie je reakce našeho organismu na určité látky z nášho okolí, tyto látky se nazývají alergeny. To mohou být prach, rostliny, chemikálie nebo potraviny. Pro někoho jsou takové věci naprosto neškodné, ale u nás alergiků může tělo začít bojovat jako by se jednalo o nepřítele. Když se setkám s alergenem (ano, hovořím o tobě, bílá mouka!), moje tělo začne vytvářet protilátky, které se pokoušejí chránit mě před touto hrozbou. A to je ten okamžik, kdy začínají příznaky alergie.

Odrážení útoku: Antihistaminika

Antihistaminika jsou často prvním řešením, ke kterému sáhneme, když se setkáme s příznaky alergie. Pracují tak, že blokují chemickou reakci, která vede k alergickým projevům. V podstatě se tak pokoušejí zastavit naše imunitní systémy, aby zbytečně nenapadaly látky, které nejsou pro nás škodlivé. Já osobně jsem měla velmi dobré zkušenosti s antihistaminiky, když u mě byla diagnostikována alergie na kočky. Do té doby mě každé setkání s těmito chlupatými stvořeními stálo hodiny kýchání a svědění očí. Ale s podporou antihistaminik jsem dokázala navštívit přátele, kteří měli kočku, aniž bych trpěla bolestivými příznaky.

Dobyvačné výpravy: Imunoterapie

Imunoterapie je další z možností, jak se vypořádat s alergiemi. Místo toho, abychom se pokoušeli naše tělo utišit a zabránit mu v reakci na alergen, tato metoda se pokouší naučit naši imunitní systém jak s touto látkou správně zacházet. Imunoterapie probíhá tak, že nám postupně podávají stále větší dávky alergenu, čímž se snaží "přesvědčit" naše tělo, že tato látka není nepřítele, kterého je třeba napadnout. Může to trvat několik měsíců až let, ale pokud to funguje, je to trvalé řešení. Mám přítelkyni, která podstoupila imunoterapii kvůli své alergii na včely a dnes je bez příznaků.

Ústup do bezpečí: Alergická dieta

A nakonec, ale rozhodně ne v neposlední řadě, můžeme se pokusit zvládat naše alergie tím, že se vyhneme alergenům. Znáte to, jak se říká: "Lepší předcházet, než léčit." Já osobně jsem se rozhodla pro alergickou dietu poté, co byla u mě diagnostikována alergie na lepek. Musím říct, že to byla velká výzva, zejména na začátku. Ale nakonec mi to umožnilo žít bez nepříjemných příznaků a dokonce to mělo i další pozitivní dopad na můj život - tak trochu mi to otevřelo oči v oblasti zdravé výživy a donutilo mě znovu přemýšlet o tom, co jím.

Napsat komentář