Načítání…

Jak účinně čelit alergiím: Přírodní tipy a triky pro alergiky

  • Domů
  • Jak účinně čelit alergiím: Přírodní tipy a triky pro alergiky
Jak účinně čelit alergiím: Přírodní tipy a triky pro alergiky

Úvod do světa alergií

Alergie, nezvaný host, který dokáže pěkně zkomplikovat život. Kdo by to neznal, že? Znuděně sledujete, jak se ostatní radují z jarního sluníčka, zatímco vy máte oči jak červené semafory a kapesníčky táhnete vozíkem. Alergie jsem zažil na vlastní kůži, nebo spíš na nosní sliznici, a to nemluvím jen o svých zkušenostech. Mé dcery Markéty sen o louce plné květin vzal rázem vítr, protože pylová alergie se jí rozhodla přidat k jejím zálibám. A náš pes Max? Ten je sice alergický jen na veterináře, ale i tak vím, že alergie nejsou jen záležitostí nás dvounohých.

Ale nebudu vás napínat! V dnešním článku jsem se rozhodl sdílet s vámi své bohaté zkušenosti, tipy a triky, jak si ulevit od problémů, které alergie přináší. A věřte mi, že s trochou humoru se to snáší o něco lépe.

Co to vlastně alergie je?

Alergie je v podstatě špatně nasměrovaná reakce našeho imunitního systému. Normálně nás brání před skutečnými nebezpečími, ale v případě alergie se rozhodne, že neškodný pampeliškový pylek je Darth Vader a svolá vesmírný flotilu pro boj. Výsledkem? Kýchání, svědění, kašel nebo i vážnější příznaky.

A nejzajímavější na tom je, že každého může potrápit něco jiného. Někoho dokáží srazit na kolena arašidy, jinému postačí malá dávka prachových roztočů. A s přibývajícím počtem potravinových alergií... no řekněme, že i nákup sušenek může být věda rakety.

Příčiny vzniku alergií a jak je poznáme?

Ale proč někteří z nás vůbec mají alergie a jiní ne? Genetika hraje velkou roli, takže když máte třeba maminku, která kýchá u každého květu, šance jsou, že nebudete na jaře kvetoucí louce věnovat ódy. A příznaky? No přátelé, to je paleta od hlavních barev až po odstíny, o kterých byste neměli ani tušení. Oči slzí, nos běží jako ledovec v globálním oteplování a občas cítíte, že i pohled na trávník vám dokáže vyvolat kýchnutí.

A bacha, alergie není jen jaro! Nezapomeňte na potraviny, zejména ty moderní superpotraviny, o kterých se dozvíte, že jsou zdravé, dokud nezjistíte, že vás ošklivě píchají za krkem. A domácí mazlíčci? No, toho bych se nedokázal vzdát. I když mě to občas stojí kýchnutí navíc, naše německého ovčáka Maxe bych si nechal i s jeho chlupy všude po bytě.

Rozličné typy alergií a co s nimi

Existuje tolik typů alergií, že byste mohli začít sbírat alergie místo známek. Máte tu pyl jako klasičku, prach z domácnosti, potraviny, latex, hmyzí jedy a tak dál. Každá alergie si žádá trochu jiný přístup.

Co se týče pylu, klíčové je sledovat pylovou předpověď a v obdobích, kdy je toho ve vzduchu jako na tržišti, raději zůstávat doma. Nebo si pořiďte dobrý vzduchový filtr, který z vášho domova udělá bezpylovou oázu. Pokud máte problém s prachovými roztoči, doporučuji investovat do hypoalergenního povlečení a pravidelně vysávat, možná dokonce s vysavačem, který má HEPA filtr. A potraviny? No to je jízda. Čtěte etikety, buďte v kontaktu se svým lékařem a pořiďte si epi-pen, pokud byste měli tu smůlu na vážnou reakci.

Domácí prostředí bez alergenů

Jedna z věcí, které mi hodně pomáhají, je udržovat doma prostředí, kde se alergeny necítí vítány. Čištění je mým nejlepším přítelem a i kdybych prach miloval, musel bych s ním přerušit veškeré vztahy. Vyměňujte postel často, nezapomeňte na záclony a pokud váš pes Max, jako ten můj, koketuje s myšlenkou, že je opravdovým členem rodiny a má právo na gauč, tak čistěte i tam.

A co víc, rostliny! Některé rostliny dokážou čistit vzduch a snižují množství toxických látek v něm. Skvělý, že? Jenže bacha, některé rostliny mohou pro alergiky být stejně vzrušující jako sledování barvy na zdi, jak schne. Vybírejte proto moudře, radši se poraďte s odborníky.

Změny ve stravování a alergie

Možná se vám to zdá jako nezajímavý fakt, ale změny ve vaší stravě mohou na alergie mít větší vliv, než si myslíte. A ne, nemluvím jen o vyloučení potravin, které vám způsobují alergickou reakci. Zahrnout do vašeho jídelníčku potraviny s protizánětlivými vlastnostmi nebo s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin může být pro vaše alergie jak balzám na duši. A pak je tu med - lokální med je skvělý, protože vás prý může postupně desenzibilizovat na místní pyly. Samozřejmě, pokud na včelí produkty alergii nemáte.

A pitný režim! Nezapomínejte, že voda je život a pro alergiky to platí trojnásobně. Dehydratace nic nezlepší, spíše naopak, může zhoršit už tak nepříjemné symptomy. Když u toho jídla a pití zůstaneme, tak prospěšná může být i pravidelná konzumace fermentovaných potravin, které podporují zdraví střev a tím pádem i imunitu. Takže na zdraví, ať už skleničkou kefiru nebo kimči.

Medikace a alternativní metody léčby

I když s alergiemi bojuji spíš přirozenou cestou, nezapomínejme na tradiční medikaci. Antihistaminika jsou jako hodinky – spolehlivé a včasné. Ale je třeba si vybrat to správné, ne všechna fungují na každého stejně a některá vás mohou přimět spát jako medvěda v zimě. Corticosteroidy v nosních sprejích mohou být další pomocníky v boji proti nosním alergiím, stačí jen překonat pocity, že si stříkáte do nosu něco, co tam zprvu nepatří.

A co takhle alternativní metody? Akupunktura mě sice nikdy velmi nelákala, ale slyšel jsem, že někomu pomáhá. Pak jsou tu třeba bylinné přípravky nebo aromaterapie. A i když ty nevyřeší alergii jako takovou, mohou pomoci ulevit od příznaků a udělat den trochu snesitelnější. Jistě, alergie vás nenechá úplně v klidu, ale přeci jen je lepší se smát s eukalyptovým olejem v difuzéru, než kýchajícím tvářit na pelyněk.

S přírodními silami proti alergiím

A než to celé uzavřeme, pojďme si říct něco o přírodních zbraních proti alergiím. Jste-li jako já, a příroda pro vás znamená víc než pouhé místo pro nedělní procházky, pak vám přírodní léčiva přijdou vhod. Ale pozor, v tomto případě vám může pomoci i sledování ročních období. Například většinu bylinek a dalších přírodních prostředků je nejlepší sbírat právě tehdy, kdy jsou nejúčinnější.

A máte-li rádi pokusy, proč si nepřipravit vlastní bylinné čaje nebo extrakty? Jen si dávejte pozor, aby vaše experimenty nepřipomínaly činnost středověkého alchymisty. Poznatky o léčivých vlastnostech rostlin sahají daleko do minulosti a s trochou studia můžete zjistit, že některé z nich jsou skvělé na zklidnění alergických reakcí. A když na nic nejste alergičtí, vy a vaše rodina si jen užijete čajový čas s novými chutěmi.

Tak co, cítíte se po této informační smršti trochu lépe vybaveni na boj s alergiemi? Doufám, že ano. Na alergie se dá dívat jak na porážku, tak na výzvu. A my s Markétou se snažíme brát to jako možnost naučit se nové věci, vyzkoušet nové postupy a posílit tak náš imunitní systém. Nakonec vám přece jen mohu říct, že s pozitivním přístupem, trochou znalostí a prozíravými opatřeními, se dá proti alergiím účinně bojovat. I když občas to znamená připustit, že vambraces Maxova kožíšku budou muset vydržet trochu více vysávání.

Takže pevnou vůli, hodně zdraví a pokud máte vlastní tipy a triky, jak zatočit s alergiemi, neváhejte se o ně podělit v komentářích. A připomeňte si, že ať už vás trápí cokoliv, s úsměvem a malým pomocníkem (nebo lopatou kapesníčků) se to dá zvládnout.

Napsat komentář